Nawiązywanie pierwszych przyjaźni zaczyna się w Nianiolandii
30 października 2020
Drugie urodziny Amelki
2 listopada 2020

Jesienne zabawy

Zabawa plastyczna – maska z liści

Pomoce: liście zebrane podczas spaceru, twardy papier, nożyczki, gumkę lub tasiemkę do przymocowania maski na głowie, klej typu wikol albo kropelka, ewentualnie zszywacz i zszywki oraz szablon maski.
Dla chętnych dodatkowo:
farby, kredki i wszystko, czym jeszcze można pomalować maskę.

Opis zabawy: Rodzic przygotowuje szablon maski rysując samodzielnie lub za pomocą szablonu, można ściągnąć np. taki, należy pamiętać o zrobieniu dziurek do przewleczenia  gumki lub tasiemki.  
Tak przygotowany szablon dziecko koloruje w dowolny sposób,a następnie układa kompozycję z liści, które rodzic mocuje najlepiej klejem typu Wikol lub Kropelka.

maska

Zabawa plastyczna – jesienne drzewo
Pomoce: duża kartka papieru, kredki lub pisaki, farby w kolorach jesieni (żółte, pomarańczowe, brązowe, ciemno zielone)
Opis zabawy: Na dużej kartce papieru rysujemy konar drzewa wraz z gałęziami. Następnie przy użyciu farby w jesiennych kolorach smarujemy rączki i odbijamy je na gałęziach tworząc liście.
Celem tej zabawy: jest pobudzanie wrażeń sensorycznych, rozwój i wspomaganie motoryki małej, stymulowanie dzieci do poznawania i odkrywania świata. 

jesienne drzewo

Zabawa: Rzucanie do celu
Pomoce: kasztany, żołędzie lub szyszki, 3 miski, wstążka
Opis zabawy: Rozmieszczamy trzy nieduże miski w pewnej odległości od siebie. Ze wstążki przygotowujemy linię startu, za którą siada lub staje dziecko. Jego zadaniem jest celowanie szyszką lub orzechem, kasztanem, żołędziem do celu. Miski i wstążkę możemy zastąpić narysowanymi patykiem na ziemi liniami lub linie te ułożyć z liści.
Cel zabawy: Ćwiczenie motoryki, układ optyczny, koncentrację na danej czynności i przedmiocie. Dziecko uczy się dostrzegać kolory, kształty i rozmiary w odniesieniu do otoczenia..

Zabawa: Segregowanie
Pomoce: kasztany, żołędzie, szyszki i liście
Opis zabawy: Zebrane podczas spaceru liście, kasztany, żołędzie i szyszki dzielimy wg. rodzaju. Pokazujemy dziecku różnice. Można również zachęcić je do ułożenia od największych do najmniejszych. Podobnie można układać zebrane w czasie spaceru liście, omawiając ich kształt, rozmiar i kolor. Jeżeli przyniesiony ze spaceru zbiór pozwala możemy razem z dzieckiem dopasować owoce do liści.
Cel: ćwiczenie spostrzegawczości, poznawanie nazw roślin i ich owoców.